Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło Związek Pracodawców Edukacji, pierwszą w Polsce organizację zrzeszającą pracodawców z branży przedszkolnej i szkolnej.
2023-12-19, 08:28

Związek Pracodawców Edukacji przystąpi do Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Na zdjęciu: Mateusz Krajewski, prezes ZPE i Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP. [fot. Pracodawcy RP]

Niesamorządowe organy prowadzące szkoły i przedszkola – fundacje, stowarzyszenia, spółki i przedsiębiorstwa działające w branży edukacyjnej – uzupełniają sieć oświatową w całej Polsce. Do tej pory nie miały jednak forum dyskusji, ani własnej, silnej reprezentacji w debacie publicznej. To ma się zmienić.

– Specyfiką branży edukacyjnej, tej niesamorządowej, jest duże rozproszenie. Choć stanowimy coraz większą część rynku edukacyjnego, z każdym rokiem przybywa takich szkół i przedszkoli, nasz głos nie przebijał się w dyskusji o polskiej oświacie – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty i jeden z założycieli Związku Pracodawców Edukacji. – Wspólnie jesteśmy w stanie zdziałać znacznie więcej. Głośniej mówić o dobrych pomysłach, skuteczniej proponować rozwiązania i proponować przestrzeń do dyskusji.

Związek stawia sobie za cel ochronę praw i reprezentowanie interesów niesamorządowych organów prowadzących szkoły i przedszkola. Podstawowe zadanie to wypracowanie propozycji rozwiązań dla całej branży oświatowej w Polsce. Skupionych w dwóch obszarach: przeciwdziałaniu kryzysowi branży oświatowej oraz podnoszeniu jakości w edukacji. Najważniejsze postulaty to:

  • Skrócenie czasu kształcenia nauczycieli
    przez powrót rozwiązań na kształt dawnych kolegiów nauczycielskich, skupionych na zdobywaniu przez absolwenta praktycznych kompetencji do pracy w edukacji przedszkolnej.

  • Rozwiązania ułatwiające i poprawiające warunki pracy w zawodzie
    przez umożliwienie zatrudnienia nauczycieli w formule zdalnej, utworzenie ogólnopolskiego banku nadgodzin, poprawę finansowania oświaty oraz powołanie instytucji Rzecznika Praw Nauczyciela.

  • Podniesienie jakości edukacji i większa różnorodność oferty
    przez większą decentralizację, ułatwienie niesamorządowym podmiotom oświatowym uzupełniania sieci placówek oświatowych oraz przekazanie większej decyzyjności w realizacji programu nauczania samym zainteresowanym: placówkom, dyrektorom i nauczycielom, Radom Rodziców oraz – dziś niemal zupełnie pomijanym – samorządom uczniowskim.

– Debata dotycząca poprawy sytuacji w polskiej edukacji powinna się odbywać przy silnym i słyszanym głosie reprezentacji edukacji niepublicznej. Powołanie Związku Pracodawców Edukacji to sygnał, iż reprezentanci niesamorządowych szkół i przedszkoli będą wiarygodnym i stabilnym partnerem dla nowej Minister Edukacji – komentuje Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk z Construction & Education Services, IPS International Schools z Wrocławia. – Jestem głęboko przekonana, iż nasze postulaty dotyczące podniesienia jakości i różnorodności oferty są spójne z wizją rozwoju polskiej oświaty i zostaną przyjęte z pełnym zrozumieniem w ramach dialogu ze stroną społeczną.

Ekspertyzy, argumenty i propozycje zmian w prawie

Rozwiązania, proponowane przez Związek Pracodawców Edukacji, są profesjonalnie przygotowane pod kątem prawnym i legislacyjnym. Za opracowanie ekspertyz prawnych i przygotowanie propozycji legislacyjnych odpowiada Kancelaria Prawa Oświatowego Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy.

Związek przystąpi też do organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, członka Rady Dialogu Społecznego, co dodatkowo podniesie siłę i znaczenie głosu pracodawców branży edukacyjnej.

– Zależy nam, żeby nasz głos był słyszalny, przekaz skuteczny, a postulaty zostały wniesione na Radę Dialogu Społecznego. Argumenty i pomysły chcemy przestawiać i dyskutować o nich tam, gdzie zapadają decyzje o losach edukacji w naszym kraju – wyjaśnia Mateusz Krajewski. – Przystąpienie do Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej daje nam takie możliwości. Otwiera drzwi i dodaje rangi dobrym pomysłom, nawet jeśli rodzą się w niewielkiej placówce z dala od Warszawy.

Pierwszy postulat Związku Pracodawców Edukacji został już przekazany Rafałowi Dutkiewiczowi, prezesowi Pracodawców RP.

– Wspieranie łatwiejszego dostępu do zawodu nauczyciela oraz systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowią kluczowe kroki w poprawie warunków pracy w oświacie i podniesieniu jakości edukacji. Zapewnienie możliwości i zachęt do wstępu do tego znaczącego zawodu jest nie tylko korzystne dla kandydatów, ale przede wszystkim dla całego systemu edukacyjnego i rynku pracy – komentuje Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawcy RP. – Wzmacnianie ścieżek rozwoju zawodowego dla nauczycieli oraz ułatwienie im dostępu do narzędzi, szkoleń i wsparcia pomaga stworzyć dynamiczną, stale rozwijającą się kadrę pedagogiczną. To z kolei przekłada się na lepszą jakość nauczania i bardziej efektywne wsparcie dla uczniów. Warto inwestować w te obszary, ponieważ poprawa warunków pracy nauczycieli i ciągłe doskonalenie ich umiejętności ma bezpośredni wpływ na rozwój naszych uczniów i jakość kształcenia. To nie tylko inwestycja w edukację, ale także w lepszą przyszłość naszych dzieci i społeczeństwa jako całości.

Pierwszy krok i otwarte drzwi

Związek Pracodawców Edukacji powstał w grudniu 2023 roku w Poznaniu, zrzesza obecnie 11 instytucji z Wielkopolski, Dolnego Śląska i Łodzi:

  • Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty (7 województw)
  • Akademia Pitagorasa z Baranowa (Wielkopolska)
  • Construction & Education Services, IPS International Schools z Wrocławia
  • Fundacja Edukacja Dla Przyszłości z Poznania
  • Innowacyjna Edukacja z Wrocławia
  • Kaczka Dziwaczka z Poznania
  • Liceum Navigo z Wrocławia
  • Navigo Edukacja z Poznania
  • PP EDU z Wrocławia
  • Przedszkole Niepubliczne Skrzat z Koziegłów (Wielkopolska)
  • Spółka Oświatowa Scholasticus z Łodzi

– Do Związku dołączyłem z chęcią lepszego poznania środowiska, wyzwań z jakimi mierzą się inni pracodawcy edukacji oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Nie mniej ważne jest dla mnie dołączenie do szerokiego dialogu na temat koniecznych zmian w systemie oświaty – mówi dr Łukasz Srokowski, założyciel sieci szkół Navigo. – W mojej ocenie polska edukacja ma ogromny potencjał i chcę podzielić się tym, co działa w naszych placówkach, a także upowszechniać najlepsze rozwiązania.

Na prezesa Związku jego członkowie-założyciele powołali Mateusza Krajewskiego z fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, największego niesamorządowego organu prowadzącego publiczne szkoły i przedszkola w Polsce.

Do Związku Pracodawców Edukacji przystąpić może każdy podmiot, prowadzący niesamorządową placówkę oświatową: publiczną lub niepubliczną. Informacje na temat zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej www.pracodawcy.edu.pl.

LOGO Związek Pracodawców Edukacji

* * *

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 67 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 8200 dzieci.

_ _ _ _ _
canonical: https://operator.edu.pl/pl/biuro-prasowe/zwiazek-pracodawcow-edukacji/
_ _ _ _ _

Rozliczając PIT za rok 2023 możesz wesprzeć projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty: tworzenie i rozwój Wirtualnej Poradni Pedagogicznej oraz program Logopeda w każdej szkole i przedszkolu. Fundacja pod adresem https://operator.edu.pl/pl/1-5-procent-podatku-pit/ uruchomiła stronę informacyjną na temat obu projektów i przekazania na ich wsparcie 1,5% podatku. Przez fundacyjną stronę można bezpłatnie rozliczyć się online przez internet, pobrać darmową aplikację do rozliczeń, albo wypełnić i wydrukować aktywne druki formularzy PIT 28 • PIT 36 • PIT 36L • PIT 37 • PIT 38 • PIT 39 • PIT OP.

Projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty można wesprzeć również rozliczając się na platformie Twój e-PIT oraz w każdej innej formie. Wystarczy w rozliczeniu wskazać KRS 00000 44866.

KONTAKT / AUTOR
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
+48 533 978 513
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.